Ordu'da Sporun Adresi

ORDU’da SPOR KONUŞULDU

HER ŞEY ORDU İÇİN
Başkan Enver Yılmaz, Ordu Büyükşehir Belediyesinin spor faaliyetleri ve yatırımlarının değerlendirildiği bir istişare toplantısı düzenledi. Toplantıya Ordu ilindeki spor camiasının kanaat önderleri ile basın mensupları katıldı.
Büyükşehir Belediyesi meclis salonunda gerçekleştirilen ve yaklaşık 3 saat süren istişare toplantısında, Ordu ilinde yapılacak olan UEFA standartlarında ve 22 bin kişi kapasiteli stadyum, 19 ilçede amatör kulüplerin faaliyetlerini gerçekleştireceği saha ve tesisler ve bu sezon Ordu’yu 3. ligde temsil edecek Ordu FK ve BAL Ligi’ne düşen Orduspor ile ilgili değerlendirmeler yapıldı.
BÜYÜKŞEHİR TOPLAM 87 MİLYON LİRALIK SPOR YATIRIMI YAPIYOR
Ordu ili genelinde Büyükşehir Belediyesinin toplam 87 milyon TL’lik spor yatırımı gerçekleştireceğine vurgu yapan Başkan Yılmaz, Altınordu Kent Park Tenis Kortları ve Sosyal Tesisleri, Altınordu Cumhuriyet Mahallesi Saha Yenileme ve Sosyal Tesisi, Altınordu Kentpark 3 Adet Futbol Sahası, Gülyalı Turnasuyu Spor Sahası, Altınordu Kentpark Sporcu Fabrikası, Cumhuriyet Mahallesi Mini Futbol Sahası ve Sosyal Tesisi, Ulubey Güzelyurt Mahallesi Spor Tesisi, İkizce Spor Tesisi ve Kabadüz Çambaşı Kış Sporları ve Kayak Merkezi hakkında katılımcılara bilgi verdi.
TESİSLER BÜYÜK BEĞENİ KAZANDI, ARTIK SPOR CAMİASININ GÖNLÜ RAHAT
Büyükşehirin amatör spor kulüpleri için Karşıyaka, Turnasuyu ve Cumhuriyet Mahalleleri’nde sürdürdüğü çalışmalar ve önümüzdeki sezona hazır olacak sahalarla ilgili bir açıklama yapan Başkan Enver Yılmaz, “Herkes, Durugöl’de başlatılan stat çalışmalarıyla birlikte buradaki futbol sahalarının durumu konusunda endişesini ifade ediyordu. Biz de ortada bir sorun olmadığını ve Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak, tüm hazırlıkları tamamlayarak Karşıyaka’da 3 adet, Turnasuyu’nda 2 adet ve Cumhuriyet Mahallemizde 1 adet olmak üzere standartlara uygun 6 adet futbol sahasının yapılacağını söylemiştik. Bugün verdiğimiz bu sözü yerine getiriyoruz. Bu sahalarımızın yanı sıra sporcularımız için sosyal tesisler de yer alacak” diye konuştu.
YENİ STAT 450 GÜNDE TESLİM EDİLECEK
UEFA standartlarında ve toplam 102 milyon TL’ye mal olacak 22 bin kişilik stadın çalışmalarına başlanıldığını belirten Başkan Yılmaz, “Alttan ısıtmalı, doğal çim zemin, 4 adet sporcu soyunma odası, 100 kişilik basın toplantı salonu, 202 kişilik basın tribünü, biri başkanlık olmak üzere 25 loca, kafe ve restoran ve bireysel antrenmanlar için 10 adet salon, yaklaşık 600 araçlık otopark, 26 merdiven ve 16 adet asansör olmak üzere UEFA standartlarında 22 bin kişi kapasiteli Türkiye’nin en modern statlarından biri Allah izin verirse 450 günde teslim edilecek” dedi.
RECEP KARA KIRKPINAR’DA BÜYÜKŞEHİR ADINA YARIŞACAK
14 Temmuz’da başlayacak Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığın en büyük adaylarından olan Ordu Büyükşehir Belediyesi Spor Dairesi Başkanı Recep Kara’nın ilk kez Büyükşehir adına güreşeceğini de söyleyen Başkan Enver Yılmaz, “Recep Kara başpehlivanlığı kazandığı takdirde inşallah altın kemeri Ordu ilimize getirecek. Bünyemizde kendisiyle birlikte başpehlivanlık için güreşen 5 sporcumuz daha var. Yağlı güreş müsabakalarında ülkemizde en fazla altın madalya kazanan kulüp biziz” şeklinde konuştu.

ORDU FK’NIN SİYASİ HİÇBİR YÖNÜ YOKTUR
Yeni adı Ordu FK olan Güzelorduspor ile ilgili BAL Ligi’nde yapmış oldukları hamlenin siyasi hiçbir yönünün olmadığının altını çizen Başkan Yılmaz, “Büyükşehir Belediyemizin destekleriyle yapılan hamle tamamen teknik ve zaruri bir hamleydi. Orduspor’un kamuoyuna duyurduğu 105 milyon TL’lik borcun kontrol edilebilir, sürdürülebilir ya da eritilebilir olduğuna dair şehrimizde bir kanaat yoktur. Dolayısıyla bizim bu borç yükü ile mevcut takımı alıp sürdürülebilir hâle getirme imkânımız da bulunmamaktaydı. Bu nedenle BAL Ligi’ne, üçüncü lige ve ardından ikinci lige sıfır borçla bir takım çıkarma hedefinde olmalıydık. Ordu FK için geçtiğimiz yıl Büyükşehir Belediyemizin vermiş olduğu destekle birlikte toplam 2 milyon 700 bin TL harcanmış ve takım üçüncü lige çıkmıştır. Bu yıl ise üçüncü ligde oynayan bir takımın ortalama maliyeti 4-6 milyon TL arasında olacaktır. İkinci ligde ise bu rakam 8-12 milyon TL’yi bulmaktadır. Profesyonel liglerde gelirleriniz de olduğu için sistemin sürdürülebilirliği daha kolaydır. Ordu FK, üçüncü ligde reklam ve sponsorluk gelirleriyle birlikte kendini çevirebilecek sıfır borçlu yeni bir takımdır. Şimdi birlikte düşünelim, bir tarafta 104 milyon TL’lik bir borç ve sürdürülebilirliği çok zor bir takım diğer tarafta da sıfır borçlu bir takım. Yapılan son kongrede renkleri mor, beyaz ve siyah yaparak Ordu FK’nın il takımı vasfı kazanması için elinden geleni yapan bir spor kamuoyu var. Bu yolda ilimizin bu takımı sahiplenmesi gerekmekte olup benim de beklentim bu yöndedir” diye konuştu.
MEVCUT YAPININ DEVAM ETMESİNE İMKÂN YOK
Orduspor’un mevcut yapısının bu borç yükü ile sürdürülebilirliğinin olmadığına dikkat çeken Başkan Enver Yılmaz, “Orduspor’a destek olunmalı diyenler cebinden bir kuruş para vermeyenlerdir. Mevcut yapının devam etmesine imkân yoktur. Çevresel ilişkilerimizi de kullanmak suretiyle geçtiğimiz sezon Orduspor’a 1 milyon 380 bin TL nakit para aktardım ancak sonuca baktığımızda ortada bir şey yok. Bırakın bu bütçeyi 13 milyon TL dahi verilse bu takımı kurtarma şansımız yok. 5 senede gelinen nokta ortada ve bu sene de BAL Ligi’nde kalma şansı çok zayıf. Bu durumun sorumlusu bizler değiliz. Toplam 87 milyon TL harcayarak ortaya çıkardığımız spor komplekslerini mi yapacağız yoksa 105 milyon TL borcu olan ve nereye gideceğini bilmediğimiz bir takımın parasını mı vereceğiz? Bizler bu kentin kanaat önderleriyiz. İstediğimiz sadece sıfır borçla işleyen bir sistem kurmak. Bu yeni yapıya tesisleriyle birlikte hep beraber destek vermemiz lazım. Bizim şu anda yapmaya çalıştığımızı, Türkiye’de borç batağında olan ve isteyip de yapamayan kulüpler var” ifadelerini kullandı.
Başkan Yılmaz’ın açıklamalarının ardından, toplantıya katılanlar görüş ve düşüncelerini paylaştı. Büyükşehir Belediyesinin hayata geçirdiği ve planladığı spor tesislerinin büyük bir hayranlıkla takip edildiği toplantının ardından Başkan Enver Yılmaz ve katılımcılar günün anısına fotoğraf çektirdi.
HER ŞEY ORDU İÇİN
Başkan Enver Yılmaz toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, Ordu’da sporun gelişmesi için büyük adımlar atmaya ve yatırımlar yapmaya devam ettiklerine vurgu yaparak, “Bu akşam spor camiasıyla bir araya gelerek istişarede bulunduk. Spor barış, birlik ve beraberlik demektir. Şehrimizi, hep birlikte hem futbolda hem de bireysel sporlarda en üst seviyelere taşıyacağız. Bu akşam gerçekleştirdiğimiz ve yaklaşık 3 saat süren istişare toplantımıza katılan tüm spor camiasına teşekkür ediyorum. Her şey Ordu’muz için” diye konuştu.

Genel kategorisine yazıldı. 181 kez okundu.
YORUM GÖNDER
YORUMLAR (0)